23 May 2016
Mayıs 23, 2016

TMGD Eğitimi Veren Kurumlar

0 Yorum

Tehlikeli madde taşımacılığı, günümüzde ulusal ve uluslar arası alanlarda getirilen çeşitli denetimler doğrultusunda oldukça hassas bir nokta haline gelmiştir.

Tehlikeli maddelerin yanlış taşınmasından, yapılan ihmallerden, dikkatsizliklerden, “bir şey olmaz” zihniyetinden dolayı geçmişte meydana gelen kazalar dikkate alındığında, bu malzemelerin taşımacılığının en iyi şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli önlemlerin alınmasının son derece güvenli olduğu belirtilebilir.

Tehlikeli madde taşıyıcılığı yapan firmaların bazı eğitimleri almış olmaları ve bu eğitimler sonucunda çeşitli sertifikaları almaları gerekmektedir.

Bu eğitimler tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitimi olarak geçmektedirler. Bu eğitimler, tehlikeli maddelerin nasıl taşınacağı, maddenin sınıfının ne olduğu, bu sınıfa göre hangi şartların yerine getirilmesinin gerektiğini, kişilerin bu şartlara uymaması durumunda sorumluluklarının ne olacağını, tehlikeli madde taşımacılığı yapılan araçlarda nelerin bulunması gerektiğini, sertifikaların nasıl alınacağını, nelere dikkat edilmesi gerektiğini vb. pek çok konuyu kapsamaktadır.

Adından da anlaşılacağı üzere, TMGD eğitimi, tehlikeli madde konusunda bilir kişi yetiştirmeye yönelik verilen, kişilerin tehlikeli maddeler konusunda daha bilinçli olmalarını sağlayan son derece önemli bir eğitimdir. Bu eğitim, günümüzde başta Ankara, İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir olmak üzere, bütün Türkiye genelinde pek çok ilde ve pek çok kurs noktasında verilmektedir. Bu eğitimlerde dikkat edilmesi gereken konular, eğitim alınacak kurumların gerekli onayları almış olmasıdır.

Onay belgeleri dahi olmadığı halde çeşitli yalan belgeler ile kendilerini profesyonel olarak gösteren bireylere dikkat etmekte fayda var. Kişiler, bu faktörleri dikkate alarak TMGD eğitimlerini çeşitli kurslardan alabilirler.

TMGD Eğitiminin Faydaları Nelerdir?

TMGD eğitimi faydalarından bahsetmeden önce, TMGD eğitiminin neden gerekli olduğunu açıklayalım. Bu eğitim, kişilerin tehlikeli maddeler konusunda daha hassas davranmalarını sağlayıcı nitelikte gerçekleştirilmektedir. Kişiler, tehlikeli maddelerin hem kendi sağlıkları, hem çevredeki bireylerin sağlıkları, hem de doğanın sağlığı açısından oldukça zararlı olabileceğinin bilincinde olmalıdırlar.

Aksi halde çok ağır sonuçlar ile karşılaşılabilir. Yoğun miktarda zehirli ve bulaşıcı gaz taşıyan bir aracın, bilinçsiz taşımacılık veya eksik bilgi sebebiyle kaza yaptığını, gerekli önlemler alınmadığı için de araçtaki zehirli gazın dışarıya sızdığını düşünün. Yaşadığınız bölgede havayı soluyan herkes zehirlenme, hatta hayatlarını kaybetme durumları ile karşı karşıya kalabilirler.

Bu yüzden tehlikeli madde taşımacılığının gerektiği gibi yapılması bir zorunluluktur. TMGD eğitimini alan bireyler, toplumdaki çoğu bireye göre daha dikkatli, daha sorumlu ve yaptıkları işlerde daha başarılı konuma gelmektedirler. Çünkü onların üzerlerindeki sorumluluk, standart bir işte olduğu gibi değildir. Bu bireyler, çeşitli noktalarda denetlemelerini yaparak, eksiklikleri fark ederek, yeri geldiğinde hayati sorunlara yol açacak problemleri önleyici nitelikte olmaktadırlar.

TMGD İstanbul

TMGD İstanbul

TMGD eğitiminin getirdiği iş imkanları da son derece fazladır. Günümüzde tehlikemi madde taşımacılığı konusunda ciddi denetlemeler yapılmaktadır ve bu denetlemeler sonucunda eksikliği bulunan firmalar ciddi cezalara maruz kalmaktadırlar. Bu cezaların ödenmesindense, firmalar hem çalışanlarına ve çevreye daha güvenli ortamlar sağlamak, hem de işlerini daha doğru yapmak adına TMGD uzmanından faydalanmaktadırlar.

Çünkü tehlikeli madde taşımacılığı konusunda en bilinçli kişi, daha önceden tehlikeli madde güvenlik danışmanlığı eğitimini almış ve gereklilikleri sağlayarak bu konuda “bilir kişi” niteliğine erişmiş kişidir. Bu kişilerin, firmalara profesyonel destekler vermek adına kendi şirketlerini kurma imkanlarının bulunduğu gibi, bir firmanın bünyesinde tehlikeli maddeler hakkında önleyici personel, denetleyici (iç denetim gibi) şeklinde çalışma imkanları da bulunmaktadır. Günümüzde oldukça popüler olan iş sağlığı ve güvenliği gibi düşünülebilir. Bireylerin bu alanda önleri son derece açıktır.

TMGD Eğitim Ücreti Ne kadar?

İş imkanı bu şekilde açık olan ve böylesine geçerli olan bir alanın ücretlerinin ne olduğu, hemen herkesin aklına takılan ilk sorudur. TMGD eğitim ücreti veren pek çok kurs olduğundan ve bu kursların çeşitli şehirlerde bulunduğundan bahsetmiştik.

Şehrin şartlarına ve kursun niteliklerine göre tehlikeli madde güvenlik danışmanı eğitiminin ücretleri de değişkenlik gösterebilmektedir. Aynı dershane gibi düşünüldüğünde, İstanbul ilinde bulunan dershane ile Eskişehir’e kurulmuş olan dershanenin fiyatları aynı olmayacağı gibi, kursların da fiyatlarının aynı olması beklenemez.

Kişiler uygun fiyatlar ile kendilerine uygun seçenekleri seçerek diledikleri eğitimi alabilirler, ardından TMGD sıfatı ile kendi işlerinin patronu olabilir veya firma bünyesinde güzel kazançlar elde edecekleri bir iş sahibi olabilirler.